İşçi Sağlığı İş Güvenliği Seminerlerinin 3.’Sü Çerkezköy’de Yapıldı

0

BATİS TARAFINDAN DÜZENLENEN İŞÇİ SAĞLIĞI İŞ GÜVENLİĞİ SEMİNERLERİNİN 3.’SÜ ÇERKEZKÖY’DE YAPILDI

23 Şubat günü Batis Çerkezköy temsilciliğinde yapılan seminere çok sayıda işçi katıldı. 14.00 de başlayan seminer, vardiyası biten işçilerin ilerleyen saatlerde katılmalarıyla 18.00 e kadar sürdü.

 

Etkinliğin ilk bölümünde  Serpil Kemalbay  tarafından ” Sağlıklı, Güvenli, Güvenceli İş. Nerede, Nasıl, Ne Şekilde?” başlıklı bir sunum yapıldı. İş güvenliğinin ne için ve kimin için gerekli olduğunu anlatan Kemalbay, oldukça kötü ve güvencesiz çalışma koşullarının kanıksandığını, uzun çalışma saatlerinin normalleştiğini, bu durumun iş kazalarının yaşanmasında da önemli etken olduğunu vurguladı. Etkin bir dizi önlemle bir çok kaza önlenebilecekken, bu tedbirlerin alınmaması sebebiyle yaşanan iş cinayetlerinin kader olarak tanımlanmasının yanlış olduğunu ve bu durumun anacak işçilerin kendi hayatlarına sahip çıkmaları ve örgütlenmeleri ile aşılacağını belirtti.

Konuşmasında iş  kazası  halinde  işçinin verileri toparlayarak sendikaya ulaştırmasının önemine dikkat çeken Kemalbay; “işçilerden şahit olduğu iş kazaları için harekete geçmelerini” istedi. Bunun için “iş kazası olur olmaz cep telefonlarıyla olay yeri fotoğraflanmalı,  şahitlerin isim, adres, telefon kaydedilmeli, olayı görenlerin ifadeleri yazılmalı, kaza özeti yazılmalı, sağlık raporu saklanmalı ve kopyası sendikaya verilmeli, son dönem çalışma dökümü yapılmalı (fazla mesai vs)”  dedi. 


2. Bölümde işçiler kendi deneyimlerini paylaştılar. Çalışırken işyerlerinde yaşanan kazalar ve önlemlerden örnekler verdiler. Soru cevap bölümünün ardından etkinliğe son verildi.   23.02.2013

 

 

Share.

Leave A Reply