Çerkezköy’lü İşçiler Köle Olmayacak

0

BATİS, UMUTSEN, GİYİMSEN ve BAMİS’in çağırısıyla Çerkezköy Kent Konseyi’nde bir araya gelen işçiler sendikaların yaptığı sunumları dinlediler. İlk olarak Umut-sen sendikası örgütlenme uzmanı Başaran Aksu sunum yaptı. Sunumda işçilerin sendikalarda örgütlenmesinin önemine dikkat çekerek işçileri; sınıf mücadelesi veren sendikalarda örgütlenmeye davet etti. Bölgede sarı sendika olarak adlandırılan işçilerin haklarını savunmayan sendikaların sınıf mücadelesi veren sendikalara zarar verildiğine dikkat çekildi.

Daha sonra Batis sendikası Çerkezköy temsilcisi Fahri Koçan bir sunum yaptı. Sunumda Batis sendikasının Trakya hattında iş kolu ayrımı yapmaksızın işçilerin yaşadığı hak ihlallerinin son bulması için işçilerin şikâyetlerini raporlaştırıp işyerlerine ihtar gönderme sonucunda birçok kazanım elde edildiğine dikkat çekti. Yine işçilerle birlikte işçilerden gelen talepler doğrultusunda birlikte takım sözleşmesi oluşturularak ekonomik talepleri ve çalışma koşullarının iyileştirilmesinin mümkün olduğuna dikkat çekildi.

Daha sonra Av. Mürsel Ünder kıdem tazminatı fonu hakkında işçileri bilgilendirdi. Kıdem tazminatı fona geçmesi halinde işçilerin bir çok hakkının elinden alınacağına dikkat çekildi.

Son olarak Av. Sevgi Evren söz alarak kiralık işçilik yasasının hayata geçirilmek üzere olduğunu söyleyerek, bütün işçiler bu yasa tasarısının geçmesini engellemeye davet etti.

Panele Silivri Belediyesi tarafından işten çıkartılan verdiği mücadele sonucunda işlerine iade olan iki işçi de katılarak yaşadıklarını dile getirdiler. Yine Çerkezköy de bulunan bir çok fabrikadan katılan sendika üyesi ve örgütsüz işçi bu tür etkinliklerin önemli olduğu ve tekrar yapılması gerektiğini söylediler.

KidemTazminatimaDokunma-17Nisan2016-Cerkezkoy-2

Share.

Leave A Reply