Satiye Gür’e Adalet İstiyoruz

0

Çerkezköy’de Basaş Ambalaj  isimli strafor fabrikasında operatör olarak çalışan Satiye Gür‘ün 14 Eylül 2013 tarihinde pres makinesinin kalıbı arasına sıkışarak hayatını kaybetmesi üzerine açılan davanın 2. duruşması görüldü.

Yaşanan bu iş cinayetinin dosyasına Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası 27.05.2014 tarihli duruşmada müdahale talebinde bulunarak tüm işçiler adına iş kazasının yaşanmasında kusuru olanların yargılanması talebinde bulunmuştu. Birinci duruşmada sendikanın ve şikayetçi annenin talepleri değerlendirilmediği gibi gerçek sorumluların isimlerinin duruşma tutanağına geçirtilmesi bile hâkimin yanlı tavrı sebebiyle mümkün olamamıştı.  Bu sebeple Bağımsız Tekstil İşçileri sendikası vekili Av. Sevgi Evren, bugün duruşmadan evvel Basaş patronları hakkında tekrar suç duyurusunda bulundu. Ve yürüyen davanın bu soruşturmayla birleştirilmesi talebinde bulunuldu. Mahkeme hakimi tarafından bu talepte değerlendirilmeyerek ara karar oluşturulmadı.
Duruşma öncesinde sendika ve destek olmaya gelen işçiler tarafından “Kaza değil cinayet, kader değil katliam, gerçek sorumlular yargılansın” pankartı açılarak Satiye Gür’ün davasını anlatan konuşmalar yapıldı. Söz alan Batis-Çerkezköy temsilcisi Fahri Koçan; “Satiye Gür’ün davası tüm işçilerin davasıdır, bütün işçileri davaya sahip çıkmaya ve geciken adaleti sağlamaya çağırıyorum, mahkeme taleplerimizi ne kadar görmezden gelirse gelsin Satiye’nin katilleri kardan başka bir şey düşünmeyen patronlardır, gerçek sorumlular cezalandırılana kadar ve iş cinayetleri son bulana kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Duruşmada, Satiye Gür’ün annesinin avukatlığını sürdüren Av. Sevgi EVREN tarafından SGK’ya ve BÇM’ye müzekkere yazılması talepleri yine bir sonraki duruşmaya bırakıldı. Sanıklar vekilinin duruşmanın gizli yapılması talebi de katılanların tepkisi ile karşılaştı. Duruşmanın gizli yapılması talebi mahkeme tarafından kabul görmedi.

Duruşma, 26.09.2014 günü saat 15.30 da  keşif yapılmasına karar verilerek, 21.10.2014 günü saat 15.00 e ertelendi.

BAĞIMSIZ TEKSTİL İŞÇİLERİ SENDİKASI

Share.

Leave A Reply